TMMOB
Gıda Mühendisleri Odası

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
MERKEZ
Yayına Giriş: 07.03.2024 Son Güncelleme: 07.03.2024


8 Mart 2024 Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun

1857 yılında Amerika’da bir tekstil fabrikasında çalışan kadın işçiler, insani çalışma koşulları talep ederek greve gitmiş, ancak 8 Mart tarihinde yaşamlarını yitirmişlerdir. Bu katliamdan sonra kadın hakları eylemleri artmış, 1910 yılında “Uluslararası Emekçi Kadınlar Konferansı'nda, Amerikalı kadın işçilerin anısına 8 Mart gününün Kadınlar Günü olarak tanınması teklif edilmiştir. 1911 yılında “Dünya Kadınlar Günü” olarak ilan edilen 8 Mart, daha sonra “Dünya Emekçi Kadınlar günü” olarak da anılmış, 1977 yılından itibaren de Birleşmiş Milletler'in aldığı kararla tüm dünyada “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Birleşmiş Milletler, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe her yıl olduğu gibi bu yılda bir tema belirlemiş ve resmi temasını kadınların dünya çapında sosyal, ekonomik ve kültürel değişimi yönlendirmedeki hayati rolüne vurgu yapmak amacıyla “Kadınlara yatırım yapın, ilerlemeyi hızlandırın” olarak ilan etmiştir. Bu haklı temanın dünyada kadın hakları konusunda farkındalığı artırmasını umuyoruz.

Üzülerek belirtmek istiyoruz ki, günümüzde kadın ve hakları hala tartışma konusu olmaya devam ediyor. Kız çocuklarının okula gönderilmemesi, kadınların iş hayatında erkek çalışanlarla eşit haklara sahip olmaması, kadınların istihdama yeterince katılamaması, kadına yönelik şiddet ve cinayetlerinin durdurulamaması, savaşlarda kadın ve çocukların en fazla zarar görmesi, toplum ve devlet nezdinde kadının önemsenmediğinin, ötekileştirildiğinin ve değer verilmediğinin ispatı olarak karşımıza çıkıyor.

Üyelerinin çoğunluğunu kadınların oluşturduğu bir meslek örgütü olan Gıda Mühendisleri Odası adına, kadına verilen değer ve önem oranında daha güzel bir dünya yaratılacağına inanıyoruz. Bu amaçla kadınların hayatın her alanında karşılaştığı haksızlıkların sonlanması, değer verilmesi, eğitime ulaşması, iş hayatında yerini alması için hep beraber el ele, omuz omuza mücadeleye devam edeceğimizi haykırıyoruz.

TMMOB GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI YÖNETİM KURULU

 

 

Okunma Sayısı: 789