TMMOB
Gıda Mühendisleri Odası

8 MART KADINLARIN BİRLİK MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN

8 MART KADINLARIN BİRLİK MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN
İSTANBUL
Yayına Giriş: 08.03.2023 Son Güncelleme: 08.03.2023

 

8 Mart Kadınların Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü Kutlu Olsun 

8 Mart 1857`de New York`ta dokuma işçisi kadınları fabrikaya kilitleyerek katledenler ile bugün depremde halkı göçük altlarında ölüme terk edenler, bankaların para kasalarını çıkarmak için vinç yollayanlar, halkın emeğinden çalarak halka çadır satanlar aynı sermayenin egemenleridir. 

Tarihin en büyük kadın direnişinin üzerinden 166 yıl geçmesine rağmen bir 8 Mart`ı daha erkek ve devlet şiddetine, kadın cinayetlerine, yoksulluğa, savaşa, doğa olaylarının katliama dönüştürülmesine, rant ve talan siyasetine karşı öfkemiz ve isyanımız ile karşılıyoruz.  

Maraş ve Hatay merkezli yaşanan depremlerin ardından on binlerce bina yıkıldı, milyonlarca kişi evinden oldu, on binlerce kişi hayatını kaybetti. 

Depremin ardından çadıra, ekmeğe, suya bile erişmekte hâlâ büyük sorunlar yaşanıyor. Kadınlar hijyen malzemelerine erişemiyor. 

Afetler sonrasında ise, var olan eşitsizliklerin, ayrımcılıkların daha da derinleştiğini biliyoruz. Cinsiyetçi iş bölümü ile kadınlara yüklenen bakım emeği yükü depremle beraber daha da artmış durumda.  

Hayatlarımızı yok sayan  şiddet üreten erkek egemen sistemlere karşı

Tek güvencemiz mücadelemiz, tek güvencemiz birlikteliğimizdir. 

Kentlerimizi yeniden dayanışma ile inşa etmek için isyanımızla, öfkemizle, yasımızla bir arada olmaya devam edeceğiz.   

Biz kadınlar, şiddetin ve sömürünün olmadığı eşit, özgür bir yaşamı mücadelemizle ve dayanışmamızla birlikte yeniden kuracağız.  

YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI!  

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun

 

 

 

Okunma Sayısı: 1070