TMMOB
Gıda Mühendisleri Odası

DARBELERE HAYIR DİKTAYA SON

DARBELERE HAYIR DİKTAYA SON
MERKEZ
Yayına Giriş: 17.07.2017 Son Güncelleme: 17.07.2017

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz‘ın 15 Temmuz‘un 1. yılına ilişkin olarak 15 Temmuz 2017‘de bir basın açıklaması yaptı.

 

DARBELERE HAYIR, DİKTAYA SON!

15 Temmuz Darbe Girişimi`nin üzerinden tam 1 yıl geçti. Aradan geçen 1 yıllık süreye rağmen ne darbenin gerçek sorumluları açığa çıkartılabildi ne de darbe hakkındaki soru işaretleri giderilebildi.

Darbe Girişiminin hemen ertesi günü yaptığımız açıklamada, darbelere karşı olduğumuzun altını çizerek, darbelerin panzehrinin baskı ve istibdat uygulamalarının artırılması değil, demokrasi ve özgürlüklerin sınırlarının genişletilmesi olduğuna dikkat çekmiştik. Ne var ki, darbe girişiminden sonra üç aylığına ilan edilen Olağanüstü Hal Rejimi, AKP`nin olağan yönetim biçimi haline getirildi.

Darbecileri bertaraf etme gerekçesiyle başlatılan OHAL, tüm muhaliflerin tasfiye edildiği bir cadı avına dönüştürüldü. Her türden anayasal hak ve özgürlüklerin askıya alındığı bu dönemde yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnamelerle 120 bininin üzerinde kamu çalışanı sorgusuz sualsiz görevlerinden ihraç edildi, dernek ve kurumların faaliyetleri durduruldu, basın-yayın organları kapatıldı, mahkemeler zapturapt altına alındı. Anayasa değişikliği referandumu bile OHAL koşullarında gerçekleştirilerek, seçimlerdeki usulsüzlükler örtbas edildi. Daha birkaç gün önce bizzat Cumhurbaşkanı, OHAL`i grevleri ertelemek için kullandıklarını açık biçimde dile getirdi. Türkiye şu anda muhalif siyasi parti başkanlarının ve milletvekillerinin cezaevlerinden tutulduğu, gazetecilerin yüzlerce yıllık ceza istemiyle yargılandığı, toplumun tüm kesimlerinin baskı altında tutulduğu tam bir karanlık dönem yaşıyor.

TMMOB olarak dün olduğu gibi bugün de, darbelerin ve diktatörlüklerin karşısında tutum almaya devam edeceğiz. Baskının, zulmün ve sömürünün hüküm sürdüğü bir ülke yerine, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın ve adaletin egemen olduğu bir Türkiye istemiyle mücadelemizi sürdüreceğiz.

 

Emin KORAMAZ
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

Okunma Sayısı: 320