TMMOB
Gıda Mühendisleri Odası

DEMOKRATİK HAKLARIN EL BİRLİĞİ İLE KORUNMASI VAZGEÇİLMEZ ÖNCELİĞİMİZ OLMALIDIR

DEMOKRATİK HAKLARIN EL BİRLİĞİ İLE KORUNMASI VAZGEÇİLMEZ ÖNCELİĞİMİZ OLMALIDIR
MERKEZ
Yayına Giriş: 05.06.2013 Son Güncelleme: 05.06.2013

  

DEMOKRATİK HAKLARIN EL BİRLİĞİ İLE KORUNMASI VAZGEÇİLMEZ ÖNCELİĞİMİZ OLMALIDIR

05.06.2013

Taksim Gezi Parkındaki ağaçların kesilmesini engellemek için yola çıkan ve demokratik hakları çerçevesinde direnen bir grup insana yapılan müdahale vicdanları yaralamış ve halkın sabrını taşıran damla olmuştur. Bu süreç halkın sesini duyurmak için yolları, meydanları doldurmasına sebep olmuş, buna karşın polisin sert ve ölçüsüz müdahaleleri son derece üzücü sonuçlar doğurmuştur.

Halkın içselleştirmediği; kendine mal etmediği uygulamaların, dayatmacı bir tutumla ve "güç bende" anlayışıyla gerçekleştirilemeyeceğini bir kez daha görmek ve anlamak durumundayız.  

İtirazların sadece "Gezi Parkı" kapsamında olmadığı, yaşamın her alanında var olan dayatmalara karşı olduğu artık görülmelidir. 

Özgürlüklerinin kısıtlandığını, haksızlığa uğradığını düşünen halkı zor kullanarak susturmaya çalışmak hiç bir şekilde demokrasi anlayışı ile bağdaşmamaktadır. Ülkeyi yönetmeye talip olanların bu krizi en demokratik şekliyle çözüme ulaştırmaları, bundan sonra alınacak kararlarda tüm kesimleri kapsayıcı ve katılımlarını sağlayıcı biçimde hareket etmeleri gerekmektedir.

Maalesef geldiğimiz noktada çok sayıda darp olayı, organ kayıpları ile sonuçlanan ağır yaralanmalar ve ölümler vardır. Binlerle ifade edilen çok sayıda kişi gözaltındadır.

Göstericilere uygulanan şiddet devam etmekte; tepkisini dile getirmeye çalışan gruplar marjinal olarak adlandırılmakta, siyasi bir birliktelik tanımı yapılmaya çalışılmaktadır.

Unutulmamalıdır ki; halk olayları basından izleyerek değil, bizzat içinde yaşayarak görmekte ve değerlendirmektedir. Yapılan tanımlamaların gerçek olmadığı da yaşayarak görülmektedir. Bu nedenledir ki, hükümetin de bir an evvel olanları gerçekçi bir biçimde değerlendirmesi; kapsayıcı çözümler üretmesi gerekmektedir. Ülkemizin bulunduğu coğrafya ve toplumun hassas dengeleri düşünüldüğünde gereken adımların acilen atılması gerektiği daha iyi anlaşılacaktır.

Bizler çoluk çocuk, yaşlı genç, hasta sağlam demokratik arayış içinde olup,  polis şiddeti ile karşı karşıya kalanların yanındayız. Kendisine birçok konuda haksız, adaletsiz davrandığını düşünenlerin ve özellikle gençliğimizin sesine kulak verilmeli, polisin bu sert uygulamaları acilen durdurulmalıdır.

Bu zorlu sınavda halkımızı sağduyulu davranmaya ve kışkırtmalara meydan vermemeye; hükümet ve emniyet güçlerini demokrasi ve hukuk çerçevesinde davranmaya davet ediyoruz. Ülkeyi savaş alanına çevirmeye kimsenin hakkı yoktur.

Bu ülkenin insanları olarak demokratik bir ülke özlemimizi sürekli dile getirmeye devam edeceğiz.

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası
9.Dönem Yönetim Kurulu adına

R.Petek ATAMAN
Başkan

 

Okunma Sayısı: 1353