TMMOB
Gıda Mühendisleri Odası

KPSS SKANDALI İLE GENÇ MESLEKTAŞLARIMIZIN EMEKLERİ UMUTLARI VE GELECEĞİ ÇALINMIŞTIR

KPSS SKANDALI İLE GENÇ MESLEKTAŞLARIMIZIN EMEKLERİ UMUTLARI VE GELECEĞİ ÇALINMIŞTIR
MERKEZ
Yayına Giriş: 03.08.2022 Son Güncelleme: 03.08.2022

 

KPSS SKANDALI İLE GENÇ MESLEKTAŞLARIMIZIN EMEKLERİ, UMUTLARI VE GELECEĞİ ÇALINMIŞTIR

3 Ağustos 2022

Kriz koşulları ve istihdam problemlerinin gölgesinde, meslektaşlarımızın temel bir zorlukla daha baş etmeleri gerekmektedir. Bu zorluğun adı KPSS`dir. 

İşsizlik, düşük ücret ile çalıştırma politikası, güvencesiz ve esnek çalışma koşulları sebebiyle kamuda istihdam meslektaşlarımıza bir umut kapısı olarak sunulmaktadır.

Hafta sonu yapılan KPSS sınavı ile birlikte yeni bir skandala daha hep birlikte şahit olduk. Sınavda çıkan soruların aynılarının bir yayınevinin kitapçıklarında yer aldığına ve sosyal medyadaki bazı hesapların daha önceden yayınladığı sorularla birebir aynı olduğuna dair çok sayıda şikâyet ve görsel içerik ilk tepki olarak ortaya kondu. ÖSYM`nin gerçeklikten uzak aceleyle yapılmış ilk açıklaması ve sonrasında gece yayınlanan bir karar ile ÖSYM Başkanı`nın görevden alınması olayın boyutunu göstermektedir.

Bu ve benzeri skandallarla kamuda istihdam edilmeyi hayal eden genç meslektaşlarımızın emekleri, umutları ve geleceği çalınmıştır.

Genç meslektaşlarımız gece gündüz bin bir emekle ve fedakârlıkla KPSS`ye çalışırken soruların çalınmış olması skandalı ile birlikte bu ülkenin liyakatli gençleri geleceğe dair umutlarını da yitirmektedir. Bu durumdaki genç meslektaşlarımız insanca bir yaşam için çareyi ne yazık ki ülkemizde değil de yurtdışında aramaya başlamıştır.

Ülkemizin geleceğini ve gençleri umutsuzluğa sürüklemeye, emeklerini çalmaya kimsenin hakkı yoktur. Sorumlulardan hesap sorulmalı, süreç kamuoyuna bütün şeffaflığıyla aktarılmalıdır.

Birçok branştaki binlerce aday sınav sonuçları açıklandıktan sonra yeni KPSS atamalarını beklemekte fakat açıklanan kadrolar çoğu zaman ihtiyacın çok altında kalmaktadır. Alım yapılacak kadro sayısı ve niteliği konusunda net bir açıklama yapılmaması bilgi kirliliğine neden olmakta ve beklentileri karşılamayan kadro sayıları adaylarda hüsran duygusu oluşturmaktadır.

Kamuda istihdam politikaları katılımcı bir anlayışla oluşturulmalı, gıda üretim süreçleri dâhil olmak üzere gıda kontrol ve denetim hizmetlerinde, gıdanın konu olduğu tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla yerel yönetimlerde yeterli sayıda gıda mühendisi istihdamı planlanmalıdır. Yeterli gıda mühendisi istihdamı yaratılmadığı sürece gıda güvenliğini sağlamak mümkün değildir. Sayıca son derece yetersiz olan gıda mühendislerinin bakanlıkta yeterli sayıda istihdamı sağlanmalıdır.

Geleceğin insanca, güvenle, liyakatle, bilimle ve emekle kurulduğu yarınlardan başka çaremiz yoktur.

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu

 

Okunma Sayısı: 1131