TMMOB
Gıda Mühendisleri Odası

REAL HİPERMARKET ÇALIŞANLARI YALNIZ DEĞİLDİR

REAL HİPERMARKET ÇALIŞANLARI YALNIZ DEĞİLDİR
MERKEZ
Yayına Giriş: 22.08.2017 Son Güncelleme: 22.08.2017

REAL HİPERMARKET ÇALIŞANLARI YALNIZ DEĞİLDİR!

22.08.2017

Binyediyüz‘ün üzerinde çalışanı ve On iki mağazasıyla hizmet veren Real Hipermarketler Zinciri A.Ş. borçlarını ödeme güçlüğü çektiği gerekçesi ile mağazalarını kapatma kararı aldı.

Çalışanların içeride birikmiş maaş, sosyal yardım ve kıdem tazminatı gibi alacaklarını ödeyemez duruma gelen/getirilen şirketin ticari faaliyetlerini durdurması pek çok soru işaretini de beraberinde getirdi.

Bu uygulamayla mağdur duruma düşürülen işçilerin hak kayıplarının önüne geçilebilmesi örgütlü bir hukuk mücadelesiyle olanaklıdır. İşkolunda örgütlü sendika ve meslek kuruluşlarının kendi üyelerine sahip çıkmaları kuşkusuz çok önemlidir.

Emeğiyle geçinen insanların, bir takım ticari oyunlarla işsiz bırakılması hafife alınacak bir durum değildir. Aileleriyle birlikte binlerce insanın bu süreçten olumsuz etkileneceği unutulmamalıdır. Ticari faaliyetlerindeki başarısızlıklarını çalışanlar üzerinde tasarruf yaparak sonuçlandırmak günümüz dünyasında sıkça rastlanan bir uygulamadır. Oysa unutulmamalıdır ki, o işletmenin faaliyetlerini büyük bir özveri ile yürüten çalışanlar; "Hileli İflas" da dahil olmak üzere ticari oyunların tarafı haline getirilemez.

İşten çıkarılan Real çalışanlarının kazanılmış haklarının bir an önce kendilerine verilmesi için firma yetkililerini duyarlı olmaya çağırıyoruz. Hak arayışında olan Real Hipermarket çalışanları yalnız değildir! İçlerinde üyelerimizin de olduğu tüm çalışanların haklarının iadesi konusunda takipçisi olacağımızı basın aracılığıyla kamuoyuna saygıyla duyururuz.

 

Yusuf SONGÜL

Dr. Ali UĞURLU

Özden GÜNGÖR

Talat GÖZET

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı

 

Okunma Sayısı: 526