TMMOB
Gıda Mühendisleri Odası

SAHTE BELGE İLE MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR

SAHTE BELGE İLE MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR
MERKEZ
Yayına Giriş: 19.12.2013 Son Güncelleme: 19.12.2013

Odamızın sahte belge düzenlemek suretiyle meslek alanımızda çalışmaya teşebbüs eden kişilerle mücadelesi devam etmektedir.

Kendisini Atatürk Üniversitesi mezunu Gıda Mühendisi olarak tanıtıp, Odamız adına sahte üyelik belgesi ve Sorumlu Yöneticilik Belgesi düzenleyerek çalışma girişiminde bulunan kişi hakkında Odamız suç duyurusunda bulunarak konuyu yargıya taşımış ve dava sonuçlanarak kişi Resmi Belgede Sahtecilik suçundan hüküm giymiştir. İlgili karara ulaşmak için tıklayınız.

Diğer bir olayda ise, sahte geçici mezuniyet belgesi düzenleyerek Odamıza kayıt yaptıran ve İstihdamı Zorunlu Personel Onay Belgesi alarak bir gıda işletmesinde çalışmaya başlayan kişi hakkında Odamız tarafından suç duyurusunda bulunulmuş, aynı zamanda T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve işyeri yazı ile bilgilendirilmiştir. Suç duyurusuyla ilgili dilekçemize ulaşmak için tıklayınız.

Yaşanan bu iki olay, bu tip belge sahteciliğinin ortaya çıkarılmasında meslek odalarının ve mesleki denetimin önemini açıkça göstermektedir. Son zamanlarda Odaların belgelendirme konusunda sistem dışına çıkartılması için gösterilen çabaların birçok açıdan olduğu gibi sahteciliğin toplumda yaygınlaşması ile mücadeleyi olumsuz etkilemesi açısından da ne derece tehlikeli olduğu bilinmelidir.

 

Dosyalar
Okunma Sayısı: 1375