TMMOB
Gıda Mühendisleri Odası

SEÇMEN MİSİNİZ SEÇMEN BİLGİLERİNİZİ KONTROL EDİNİZ

SEÇMEN MİSİNİZ SEÇMEN BİLGİLERİNİZİ KONTROL EDİNİZ
MERKEZ
Yayına Giriş: 11.05.2018 Son Güncelleme: 11.05.2018

 

Değerli Üyemiz,

24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Seçimlerinde oy kullanılması ve oylara sahip çıkılması hayati bir önem arz ediyor.

Seçimlere katılabilmek için öncelikle seçmen kaydınızın bulunması gerekiyor. Seçmen kaydınızı sorgulamak, hatalıysa veya seçmen kaydı bulunmuyorsa 12 Mayıs 2018 Cumartesi gününe kadar askıda bulunan listelere itiraz etmeniz gerekiyor.

Seçmen kaydınızı kontrol etmek için https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp adresini ziyaret ederek bilgileriniz ile giriş yapmanız yeterli olacaktır. Seçmen kaydınız bulunmuyor ise aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir.

1. Seçmen niteliğine sahip ve yerleşim yeri yurt içi olmasına rağmen,

  • Yurt içi seçmen kütüğünde kaydı bulunmayan,
  • Kayıtlarında düzeltme veya yerleşim yeri adresini değiştirmek isteyen vatandaşların;

30 Nisan 2018 (8.00) ile 12 Mayıs 2018 (17.00) tarihleri arasında (seçim başlangıç tarihi ile askı bitiş tarihi) kişiler, bizzat veya 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 50. maddesinde sayılanlar, ilgili nüfus müdürlüğüne adres beyan formu ile birlikte elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noter tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden birisi ile başvururlar ve nüfus müdürlüğünce tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini İlçe Seçim Kurulu başkanlığına teslim ederler.
Yerleşim yeri adresini başka ilçelere aldırmak isteyen seçmenler başvurularını, yukarıdaki belgeleri de eklemek suretiyle askı süresi içinde herhangi bir yer Nüfus Müdürlüğüne de yapabilirler.

2.Seçmen niteliğini taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyen öğrencilerin (askeri öğrenciler hariç);

Öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi olduklarına ve yurt müdürlüklerinden, yurtta kaldıklarına ilişkin alacakları belgeler ile kaldıkları yurtların bağlı bulunduğu ilgili nüfus müdürlüklerine bizzat başvururlar ve tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı`na teslim ederler.

Dikkat!

Seçmen Kütüğünde engellilik kaydı bulunmayan (görme ve ortopedik) engelli seçmenler "Engellilik Beyan Formu" nu doldurarak yerleşim yeri adresinin bağlı olduğu İlçe Seçim Kurulu`na veya İlçe Seçim Kurulu`na iletilmek üzere bağlı bulunduğu muhtarlığa veya doğrudan Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğüne bizzat veya bir yakını tarafından iletebilirler. Seçmen Kütüğüne engelli olarak kayıtlı seçmenler oylarını aileleri ile birlikte sandık alanlarının giriş katlarında kullanabilirler.

İl ve ilçe merkezlerinde ikamet etmekte olup hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenler seyyar sandıklarda oy kullanabilmek için, bir yakını tarafından www.ysk.gov.tr internet adresinde bulunan "Seyyar Sandık Kurulu Talep Formu" ile İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı`na veya İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı`na gönderilmek üzere muhtarlığa başvurabilirler. "Seyyar Sandık Kurulu Talep Formu" ile birlikte "engeli nedeniyle yatağa bağımlı olduğu" veya "hastalığı sebebiyle yatağa bağımlı olduğu" ibaresinin yer aldığı sağlık raporunun ibrazı gereklidir.

Unutmayalım, sorgulayalım…

Kontrol için son tarih 12 Mayıs 2018 Cumartesi.

Okunma Sayısı: 347