TMMOB
Gıda Mühendisleri Odası

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ BASIN AÇIKLAMASIUZMAN OLMADIKLARI KONUDA YANLIŞ BİLGİ VEREN AKADEMİSYENLER HALKI YANILTIYOR

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ BASIN AÇIKLAMASIUZMAN OLMADIKLARI KONUDA YANLIŞ BİLGİ VEREN AKADEMİSYENLER HALKI YANILTIYOR
MERKEZ
Yayına Giriş: 22.12.2011 Son Güncelleme: 22.12.2011

Uzun bir süredir gıda güvenliği ile ilgili olarak yoğun bir bilgi kirliliği ve karmaşa yaşanmaktadır. Gıdaların üretim teknolojileri ve ürün özellikleri konusunda uzman olmayan kişilerin bilgi sahibi olmadıkları bir alanda hiçbir gerçekçi dayanağı olmadan yaptıkları açıklamalar kamuoyuna yanıltıcı bilgiler vererek akılları daha da karıştırmaktadır. Bu asılsız, hiçbir bilimsel temeli olmayan ve etik kurallara uymayan bilgilendirmeler, temel gıdalarla ilgili olarak bile yapılmakta, tüketicilerin kaygı düzeyini çok yükselterek, beslenmeleri konusunda hatalar yapmalarına yol açmaktadır. Beslenmede yapılan hataların, sağlıkla ilgili geri dönüşsüz birçok tehlikeyi ortaya çıkarabileceği düşünüldüğünde, bu açıklamaların sahiplerine yükleyeceği sorumluluğun ne denli büyük olduğu da açıktır.

Son günlerde bu sözü edilenlerin devamı niteliğinde, "süt ve süt ürünleri" hakkında  "süt içmeyin" noktasına kadar vardırılan bilimden ve temel sağlık anlayışından uzak iddiaların çok yüksek reyting alan programlar aracılığıyla da tüketiciye ulaşıyor olması durumu daha da vahim hale getirmiştir. Ne yazık ki, bu yanlış ve bilimdışı bilgilerin tüketicilere aktarılmasında bu programların yapımcıları da, verilen bilgilerin doğruluğunu sorgulamamakta, işin uzmanlarına başvurma gereği duymamaktadır.

Gelinen bu noktada Odamız; bir an önce bu konudaki doğruların kamuoyuna aktarılması gerektiği inancıyla alanında uzmanlaşmış olan aşağıda isimleri bulunan çok çeşitli mesleklerden bilim insanlarının ve kurumların da katıldığı kahvaltılı bir basın toplantısı gerçekleştirmiştir.

22 Aralık 2011 tarihinde Niza Park Otel‘de yapılan toplantıda; katılımcılar kendi özel uzmanlık alanlarında konuyla ilgili tek tek görüşlerini açıklamış ve basın mensuplarının sorularını yanıtlamıştır. Toplantıda verilen görüşler ve konuşulan konuları içeren ayrıntılı metne ulaşmak için tıklayınız.

 

Dosyalar
Okunma Sayısı: 3059