TMMOB
Gıda Mühendisleri Odası

TMMOB TEOMAN ÖZTÜRK ÖĞRENCİ EVİ VE SOSYAL TESİSLERİ TÖRENLE AÇILDI

TMMOB TEOMAN ÖZTÜRK ÖĞRENCİ EVİ VE SOSYAL TESİSLERİ TÖRENLE AÇILDI
MERKEZ
Yayına Giriş: 06.01.2014 Son Güncelleme: 06.01.2014

TMMOB‘nin son yıllarda en büyük projelerinden biri olan TMMOB Teoman Öztürk Öğrenci Evi ve Sosyal Tesisleri 5 Ocak 2013 Pazar günü törenle açıldı. 14.000 m2 kapalı alanda 8 katlı iki bloktan oluşan öğrenci evinde 320 öğrenci konaklayabilecek. Yenimahalle Belediyesi‘nin tahsis ettiği alan üzerinde TMMOB‘nin inşa ettiği tesise TMMOB‘nin efsanevi başkanı Teoman Öztürk‘ün adı verildi.

Çok sayıda Oda yöneticisi ve TMMOB üyesinin katıldığı TMMOB Teoman Öztürk Öğrenci Evi ve Sosyal Tesisleri‘nin açılışını TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu birlikte gerçekleştirdi.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı açılışta yaptığı konuşmada, TMMOB‘nin "Gençlik geleceğimizdir" sözünü 41. ve 42. Genel Kurullarında daha da büyüterek "TMMOB Öğrenci Evi ve Sosyal Tesisi" yapma kararı aldığını anlattı.

TMMOB Teoman Öztürk Öğrenci Evi ve Sosyal Tesisleri binasının tümüyle TMMOB ve bağlı odalarının yarattıkları değer ile yapıldığını kaydeden Soğancı, "Yapılan harcamalar için sağlanan kaynağın her kuruşunda sadece örgütlü üyelerimizin ve Oda yöneticilerimizin emeği vardır. Bu konu hiç unutulmamalıdır. Bu değerin yaratılması için çaba harcayan tüm örgütlülüğümüze, Oda Yönetim Kurullarına ve örgütlü üyelerimize teşekkür ediyorum. Öğrenci evimizin bitirilmesi için açtığımız bağış kampanyamıza katılan tüm TMMOB gönüllülerine de çok teşekkür ediyorum" dedi.

13 Şubat 2012 tarihinde Yenimahalle Belediye Başkanı ile imzalanan protokolle "TMMOB Öğrenci Evi ve Sosyal Tesisi" yapımının fiilen başladığını söyleyen Soğancı, "Binanın temel atma töreninin tarihini de Sevgili Başkanımız Teoman Öztürk‘ün ölüm yıldönümü olan 11 Temmuz tarihine denk getirerek, bir kez daha Teoman Öztürk ve arkadaşlarının TMMOB felsefesine sahip çıktığımızı, geliştirdiğimizi, büyüttüğümüzü hep birlikte herkese gösterdik. Kısa süre içerisinde de Öğrenci evimizi kullanıma hazır hale getirdik. Otuz yıl süre ile TMMOB ortamına bu değerli arazinin kullanım hakkını veren Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar‘a ve ekibine, Belediye Meclisine,  Belediye İmar Müdürlüğüne ve Müdürlükte gören yapan tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. İşin başından bugüne binanın tasarımında ve yapımında emekleri geçen mühendis, mimar meslektaşlarımın tümüne, hiçbirini ayırmadan Yönetim Kurulumuz adına teşekkür ediyorum. ‘TMMOB Öğrenci Evi ve Sosyal Tesisleri Çalışma Grubu‘nda yer alan ve bizim adımıza binamızın projelendirilmesi ve yapılması için örgütümüzün önünü açan Oda ve TMMOB temsilcisi arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Özellikte binamızın oluşumunda hepimizden çok emeği geçen Hazeli kardeşime, Züber‘e ve Selçuk‘a teşekkür ediyorum. İnşaatın başlangıcından bugününe şantiyede bulunarak ter akıtan tüm çalışan kardeşlerime, emekçi kardeşlerime ayrıca ve özellikle teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Mehmet Soğancı, TMMOB Öğrenci Evinin, ülkemizin bu gününde yaşananlara ve yaşatılanlara inat bir "meydan okuma" projesi olarak algılanması gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Öğrenci Evimiz, gelecekte örgütümüzü yönetecek, örgütümüzün ilkelerine sahip çıkacak, örgütümüzü büyütecek bizim gençlerimiz arasındaki dayanışmayı şimdiden büyütecektir. Öğrenci evimizi burada kalacak kızlı, erkekli bizim çocuklarımız, kendileri yönetecektir. Biliyorum ki; Öğrenci Evimizin salonlarında ülkemiz için, halkımız için, mesleğimiz için, örgütümüz için, aydınlık geleceğimiz için en bilimsel, en nitelikli etkinlikler gerçekleşecektir.

Hepinizin bildiği ve inandığı gibi;

Gelecek güzel günler için, Masmavi gökyüzü altında birikmiş kara bulutların dağılması için, Gökyüzünün ve yeryüzünün bütün renklerinin özgürlüğü için, Bilim ve teknolojinin halkımızın hizmetine sunulması için, Mesleğimizin tüm güzelliklerinin hayatı yaşanabilir kılması için, Emperyalizme ve kapitalizme karşı insanca bir yaşam, özgür, demokratik, eşit ve bağımsız bir Türkiye için, TMMOB, dünyada ve ülkemizde yaşananlara seyirci kalmayarak, karanlığa karşı aydınlığı, savaşa karşı barışı, eşitsizliğe karşı adaleti, şiddete karşı kardeşliği, sömürüye karşı emeği savunmaya, başka bir Türkiye ve başka bir dünya mücadelesinde onurlu ve dik yürüyüşünü sürdürmeye devam edecektir. Öğrenci Evimiz bu anlayışlarımızın bir sonucu olarak yarattığımız bir değerdir. Herkes böyle algılamalıdır."

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da, üniversite öğrencilerinin barınma hakkı konusunda büyük sıkıntılar bulunduğunu belirterek, bölgede daha rantsal bir proje yerine öğrencilerin barınma sorununu çözecek bir işbirliğine imza attıklarını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise konuşmasında gündemdeki konuları değerlendirdi. 17 Aralık‘ta başlayan yolsuzluk operasyonuna değinen Kılıçdaroğlu, bunun Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluğu olduğunu belirtti.


 

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı‘nın açılış konuşması şöyle:

Değerli Konuklar,
,
Sevgili Arkadaşlar,

Hepinizi bu ülkenin mühendisleri, mimarları, şehir plancıları adına, örgütüm TMMOB adına, şahsım adına sevgi, saygı ve dostlukla selamlıyorum. Birliğimizin tarihinde yer alacak önemli bir günümüze tanıklık yapmak için geldiniz. Öğrenci evimizin açılışını bugün sizin katılımınızla hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Hepiniz hoş geldiniz.

Değerli Konuklar,
Sevgili Arkadaşlar,

Hepinizin bildiği gibi TMMOB, altmış yıl önce yasa ile kurulmuş bugün sayısı 450.000 i aşan bu ülkenin mühendislerinin, mimarlarının, şehir plancılarının bir meslek örgütüdür. Birliğimiz bir yandan üyelerin hak ve çıkarlarını halkımızın çıkarları temelinde korur, savunur ve geliştirir; öte yandan da meslek alanları ile ilgili olarak ülkenin sorunlarını tespit eder, halkımızın çıkarları temelinde sorunların çözümüne yönelik önerilerde bulunur ve bunun için mücadele eder.

Çalışmalarımızı yürütürken söylediğimiz onca sözümüzün yanında "Gençlik geleceğimizdir" sözü TMMOB ve TMMOB‘nin kadroları açısından en önemli sözlerden biridir. Bu sözü içselleştiren TMMOB kadroları, 2000 yılında gerçekleşen TMMOB 36. Genel Kurulu‘nda Öğrenci Kolu Yönetmeliğini karar altına aldı. Tüm odalarımızda öğrenci üyeliğin başladığı o günden bu yana TMMOB ortamında öğrenci üyelik kurumsallaşarak gelişti büyüdü. Bugün öğrenci üyelik çalışmalarından gelen çok sayıda arkadaşımız şimdi oda ve şube yönetimlerinde yer alıyorlar.

TMMOB "Gençlik geleceğimizdir" sözünü 41. ve 42. Genel Kurullarında daha da büyüttü. Yıllarca konuştuğumuz hayalimizin gerçekleşmesine yönelik olarak "TMMOB Öğrenci Evi ve Sosyal Tesisi" yapma kararını aldı.

13 Şubat 2012 tarihinde Yenimahalle Belediye Başkanı ile imzaladığımız protokol ile "TMMOB Öğrenci Evi ve Sosyal Tesisi" yapımı fiilen başlamış oldu. Binanın temel atma töreninin tarihini de Sevgili Başkanımız Teoman Öztürk‘ün ölüm yıldönümü olan 11 Temmuz 2012 tarihinde gerçekleştirdik. Kısa süre içerisinde de Öğrenci evimizi kullanıma hazır hale getirdik. İşte bugün de açılışını hep birlikte gerçekleştiriyoruz.

Değerli Konuklar,
Sevgili Arkadaşlar,

Yenimahalle Belediyesi tarafından hazırlatılan ve protokol gereği TMMOB‘ye verilen avan projelerin uygulama projeleri kolektif bir şekilde hazırlanarak 26. maddeden yapı ruhsatı alınmıştır. Kolektif bir anlayışla hazırlanan tüm projelerin telif hakları TMMOB‘dedir, müellifi de birlik ve dayanışma ruhudur. Binamız dörtlü TUS uygulaması ile denetlenmiştir. Yapım sırasında da tam zamanlı olarak iş güvenliği mühendisi çalışmıştır.

Binamız toplam 14.500 m2 inşaat alanına sahiptir. Binamızda 336 öğrenciye hizmet verilecektir. Odaların tamamında müstakil banyo, merkezi tv, internet, anons yayını, müzik sistemi bulunmaktadır. Binamızın öğrenci odalarının bulunduğu katlarda çalışma salonları bulunmaktadır. Zemin ve bodrum katlarda kafeterya, mutfak, dinlenme odaları, spor salonu, idari birimler, revir, çamaşırhane ve ütü odası yer almaktadır. Binada ayrıca 500 kişilik çok amaçlı salon ile toplantı salonları bulunmaktadır.

Değerli Konuklar,
Sevgili Arkadaşlar,

Otuz yıl süre ile TMMOB ortamına bu değerli arazinin kullanım hakkını veren Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar‘a ve ekibine, Belediye Meclisine, Belediye İmar Müdürlüğüne ve Müdürlükte gören yapan tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum.

TMMOB Öğrenci Evi ve Sosyal Tesisleri binası tümüyle TMMOB ve bağlı odalarının yarattıkları değer ile yapılmıştır. Yapılan harcamalar için sağlanan kaynağın her kuruşunda sadece örgütlü üyelerimizin ve Oda yöneticilerimizin emeği vardır. Bu konu hiç unutulmamalıdır. Bu değerin yaratılması için çaba harcayan tüm örgütlülüğümüze, Oda Yönetim Kurullarına ve örgütlü üyelerimize teşekkür ediyorum. Öğrenci evimizin bitirilmesi için açtığımız bağış kampanyamıza katılan tüm TMMOB gönüllülerine de çok teşekkür ediyorum.

İşin başından bugüne binanın tasarımında ve yapımında emekleri geçen mühendis, mimar meslektaşlarımın tümüne, hiçbirini ayırmadan Yönetim Kurulumuz adına teşekkür ediyorum. "TMMOB Öğrenci Evi ve Sosyal Tesisleri Çalışma Grubu"nda yer alan ve bizim adımıza binamızın projelendirilmesi ve yapılması için örgütümüzün önünü açan Oda ve TMMOB temsilcisi arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Özellikte binamızın oluşumunda hepimizden çok emeği geçen Hazeli kardeşime, Züber‘e ve Selçuk‘a teşekkür ediyorum. İnşaatın başlangıcından bugününe şantiyede bulunarak ter akıtan tüm çalışan kardeşlerime, emekçi kardeşlerime ayrıca ve özellikle teşekkür ediyorum.

Değerli Konuklar,
Sevgili Arkadaşlar,

Özellikle belirtmeliyim ki:

TMMOB Öğrenci Evi, ülkemizin bu gününde yaşananlara ve yaşatılanlara inat bir "meydan okuma" projesi olarak algılanmalıdır.

Öğrenci Evimiz, gelecekte örgütümüzü yönetecek, örgütümüzün ilkelerine sahip çıkacak, örgütümüzü büyütecek bizim gençlerimiz arasındaki dayanışmayı şimdiden büyütecektir. Öğrenci evimizi burada kalacak kızlı, erkekli bizim çocuklarımız, kendileri yönetecektir.

Biliyorum ki; Öğrenci Evimizin salonlarında sonuçları sokağa taşınmak üzere; ülkemiz için, halkımız için, mesleğimiz için, örgütümüz için, aydınlık geleceğimiz için en bilimsel, en nitelikli etkinlikler gerçekleşecektir.

Değerli Konuklar,
Sevgili Arkadaşlar,

Hepinizin bildiği ve inandığı gibi;

Gelecek güzel günler için,

Masmavi gökyüzü altında birikmiş kara bulutların dağılması için,

Gökyüzünün ve yeryüzünün bütün renklerinin özgürlüğü için,

Bilim ve teknolojinin halkımızın hizmetine sunulması için,

Mesleğimizin tüm güzelliklerinin hayatı yaşanabilir kılması için,

Emperyalizme ve kapitalizme karşı insanca bir yaşam, özgür, demokratik, eşit ve bağımsız bir Türkiye için,

TMMOB, dünyada ve ülkemizde yaşananlara seyirci kalmayarak, karanlığa karşı aydınlığı, savaşa karşı barışı, eşitsizliğe karşı adaleti, şiddete karşı kardeşliği, sömürüye karşı emeği savunmaya, başka bir Türkiye ve başka bir dünya mücadelesinde onurlu ve dik yürüyüşünü sürdürmeye devam edecektir.

Öğrenci Evimiz bu anlayışlarımızın bir sonucu olarak yarattığımız bir değerdir. Herkes böyle algılamalıdır.

Değerli Konuklar,
Sevgili Arkadaşlar,

Bu yarattığımız değer, bundan böyle TMMOB Teoman Öztürk Öğrenci Evi ve Sosyal Tesisi olarak isimlendirilecektir.

Herkes biliyor ki:

Bu ülkenin mühendisleri, mimarları, şehir plancıları ve onların örgütü TMMOB bu gün de Sevgili Başkanın ve arkadaşlarının sözünü büyütmeye devam etmektedir.

"Yüreğimizdeki insan sevgisini ve yurtseverliği, baskı ve zulüm yöntemlerinin söküp, atamayacağının bilinci içinde, bilimi ve tekniği; emperyalizmin ve sömürgenlerin değil, emekçi halkımızın hizmetine sunmak için, her çabayı güçlendirerek sürdürme yolunda inançlı ve kararlıyız"

Hepinize saygılar sunuyorum.

 

Okunma Sayısı: 747