TMMOB
Gıda Mühendisleri Odası

YÜKSEKÖĞRETİM KURULU YÖK İLE GÖRÜŞTÜK

YÜKSEKÖĞRETİM KURULU YÖK İLE GÖRÜŞTÜK
MERKEZ
Yayına Giriş: 29.01.2016 Son Güncelleme: 29.01.2016

29.01.2016 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanımız Yusuf SONGÜL, Yönetim Kurulu Yazman Üyemiz Pınar ÜNAL, Yönetim Kurulu Üyemiz Dr.Serap BİLGEN ÇINAR, Gıda Mühendisliği Koordinasyon Kurulu Yürütme Kurulu Üyelerinden Erciyes Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr.Mahmut DOĞAN ve ODTÜ Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr.Alev BAYINDIRLI YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof.Dr.Hasan MANDAL ve YÖK Eğitim-Öğretim Daire Başkanı Sibel İRKEY ile bir görüşme gerçekleştirdiler.

Görüşmede üniversitelerin Gıda Mühendisliği bölümlerinin artan sayısı, açılan ikinci öğretim programları ve kontenjanları ile eğitim kaliteleri hakkındaki sorunları, çözüm önerilerimizi sözlü ve yazılı olarak ilettik.

Prof.Dr.Hasan MANDAL, YÖK‘ün 2016 yılında Gıda‘yı ön planda tuttuğunu, mühendislik dallarında akrediteditasyonu olan bölümlerin 2016-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu‘nda belirtileceğini, tıp ve hukuktan sonra mühendislik fakültelerine de MF-4‘de en düşük başarı sırasının 240 bin olarak getirileceğini, bu sınırlamanın gıda mühendisliği kontenjanlarında yaklaşık %15 oranında bir azalmaya yol açmasını beklediklerini iletti. Ayrıca eğitim kalitesinin arttırılması konusunda kurumları bünyesinde bir kalite kurulu oluşturulduğunu da aktardı.

Odamızın öneri ve projelerine, özellikle gıda mühendisliği eğitimi ile ilgili iyileştirici proje tekliflerine açık olduklarını, iki kurum arasındaki görüşmelerin önümüzdeki dönemde de sürdürülmesinin önemli olduğunu vurguladı. 

Toplantıda, Odamız ve Üniversitelerin Gıda Mühendisliği bölümlerinin Başkanları ve temsilcilerinden oluşan Koordinasyon Kurulu Toplantılarında da her zaman gündeme gelen ikinci öğretim programlarının kapanması konusu gündeme geldi. Prof.Dr.Hasan MANDAL bugüne kadar YÖK‘ün bölüm kapatma gibi bir uygulamasının olmadığını, ikinci öğretim programlarının kapanmasının üniversitelerin inisiyatifinde olduğunu belirtti.  Başkanımız da geçtiğimiz yıllarda ikinci öğretim programlarından bazılarının bölümlerin talebi doğrultusunda veya programa talebin azlığından dolayı kapandığını vurgulayarak ikinci öğretim programlarının kapanmasına dönük olarak diğer bölümlerden de benzeri davranışları beklediğini vurguladı.

 

Okunma Sayısı: 1451